KATA / Kisadózó vállalkozások tételes adója
A kata egy átalányjellegű adózási forma, amelyet 2022. szeptemberétől már csak főfoglalkozású egyéni vállalkozók választanak abban az esetben, ha kizárólag magánszemélyeknek számláznak. Ezen túlmenően a taxisoknak nyitott még a lehetőség. Előnye az egyszerű adminisztráció mellett az, hogy egy fix összeg befizetésével le lehet tudni szinte minden adót és járulékot.
Legfontosabb kapcsolódó témák
Egyéb banki díjak Lombard hitel Finanszírozható tevékenységek / Nem finanszírozható tevékenységekA kata, más néven a kisadózó vállalkozások tételes adója egy rendkívül egyszerű adózási forma. 2013-as bevezetését követően népszerűsége folyamatosan nőtt az elsősorban a kisebb bevételű vállalkozások és egyéni vállalkozók körében. Ez a trend 2022. nyarán tört meg miután jelentősen szűkítették azt a kört, akik ezt az adózási formát választhatják. 2022. szeptembertől már csak
- azok a főállású egyéni vállalkozók katázhatnak, amelyek kizárólag magánszemélyeknek számláztak, és
- a taxisok (esetükben nincs korlátozás, cégeknek is számlázhatnak).
A kata szabályai 2022-es módosításkor mérsékelten változtak, így akik számára nyitott maradt ez az adózási lehetőség jelentős adminisztrációs terhektől szabadulnak meg az egyéb adózási formákhoz képest, és nem is kell jelentős adóteherrel számolniuk.
A bejelentett katás vállalkozóknak minden hónap 12. napjáig havi 50 ezer forintot kell befizetniük. Ezzel (az iparűzési adó kivételével) minden közteher letudható. A különböző bevallások pedig egyetlen nyomtatvánnyal kiválthatóak, amelyet az adóévet követő esztendő február 25. napjáig kell benyújtani a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV). Ezen túlmenően az adminisztrációs kötelezettség a bevételi nyilvántartás vezetése terjed ki.
Korlátozások – mint minden egyszerűsített adónemnél – itt is vannak persze. A bevételi korlát évi 18 millió forint, az efölötti bevételnek már a 40 százalékát kell befizetni adóként. Fontos azonban figyelni arra is, hogy az alanyi adómentesség határa 12 millió forint. Ha ennél az összegnél magasabb a katás vállalkozás éves bevétele át kell jelentkezni áfásnak. Ezzel az adminisztráció is érdemben nő, hiszen az áfa-nyilvántartások vezetése, az áfa-bevallások elkészítése kötelezővé válik.
Ennek az egyszerű és olcsó adónemnek számos hátránya is van ugyanakkor. Ezek közül a legfontosabbak, hogy
- az így szerzett jövedelem után csak korlátozottan szerzünk nyugdíjjogosultságot,
- nincs mód a személyi jövedelemadó kedvezményeknek az igénybevételére,
- ha pedig hitelt vagy kölcsönt szeretnénk felvenni, akkor számolnunk kell azzal is, hogy a pénzintézetek a hitelbírálat során különbözőképpen veszik figyelembe a katás jövedelmet.
Célszerű tehát alaposan átgondolni az előnyöket és hátrányokat mielőtt az adózás kérdéséről döntünk. Ha van a vállalkozásnak könyvelője, vele is érdemes a döntés előtt egyeztetni.
Az adóhatóságnál elektronikus úton lehet bejelentkezni a kata hatálya alá, induló vállalkozások is választhatják ezt az adózási formát.
Utoljára szerkesztve: 2023. március 28.