Digitális nomád
Izgalmas munka a laptoppal az ölben egy trópusi tengerparton a pálmafa alatt vagy egy igéző olasz kisváros főterének kávézójában: vonzó kép a digitális nomádok életéről, de a valóság azért nem mindig ennyire felhőtlen.
Legfontosabb kapcsolódó témák
Humánerőforrás-menedzsment / HRM Vállalkozás életútja MikrovállalkozásA digitális nomádok a digitalizáció szülöttei: a mindent behálózó szélessávú internet és a felhőtechnológia teszi lehetővé számukra, hogy onnan dolgozzanak, ahol éppen lenni szeretnének – nem véletlen, hogy főleg az Y és Z generációsok alkotják a digitális nomádok derékhadát.
A digitális nomádok életformája tulajdonképpen olyan, mint egy néha változó helyszínen zajló és gyakran utazással is járó home office: mindkettőhöz nélkülözhetetlen a digitális eszközpark használata, és persze egy olyan munka, ami végezhető ezekkel az eszközökkel távolról.
Így hát nem véletlen, hogy a digitális nomádok kedvelt munkakörei is alapvetően az online léthez kapcsolódnak: programozók, online marketinggel foglalkozó szakértők, SEO-tanácsadók, freelancer szövegírók, grafikusok, de akár profi online pókerjátékosok is könnyen űzhetik bárhonnan hivatásukat.
Tévedés tehát azt hinni, hogy ők mind a saját vállalkozásukat viszik; sokan közülük igazából egy gyakran globális multi vagy valamilyen nagyvállalat helyhez nem kötött alkalmazottai.
Mint minden viszonylag gyors változást a világban, a digitális nomád jelenséget is lassan követik csak az állami szabályozók: vannak országok, amelyek külön nomádvízumokkal és kedvező adózási feltételekkel próbálják csábítani a nomádokat, mások inkább csak a szabályozói problémát érzékelik és alapvetően tétlenül nézik ezt az egészet.
Mindez a jelek szerint nem befolyásolja a digitális nomádok számának világszerte emelkedő trendjét, ők ettől függetlenül egyre nagyobb számban fogják benépesíteni a jó és olcsó internetkapcsolatot kínáló, lehetőleg napsütéses, nem túl drága és jó startup ökoszisztémával is rendelkező helyeket.
Utoljára szerkesztve: 2021. augusztus 6.