Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program / GINOP
A GINOP, azaz Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program a 2014–2020-as időszakban a Közép-magyarországi régión (KMR) kívüli területekre vonatkozó vállalkozás- és gazdaságfejlesztési pályázatokat foglalta keretbe.
Legfontosabb kapcsolódó témák
Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program / VEKOP Vissza nem térítendő támogatás Vállalkozás életútjaAz állami fejlesztéspolitika kiemelt célkitűzése a vállalkozások fejlődésének előmozdítása és ehhez az állam – zömében EU-s forrásokra támaszkodva – vissza nem térítendő támogatásokat is kínál a cégek számára.
A pályázati források az EU által meghatározott hétéves fejlesztési ciklusokhoz igazodva állnak rendelkezésre. Az EU-s források felhasználása ún. operatív programok, illetve az általuk meghatározott ún. prioritások szerint történik.
A 2014–2020-as időszak fő célkitűzése a magas hozzáadott értékű termelésen és a foglalkoztatás bővülésén alapuló fenntartható gazdasági növekedés elérése volt.
A gazdaságfejlesztést szolgáló pályázatokat a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP), illetve a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) foglalta keretbe. A GINOP azokat a projekteket támogatta, amelyek megvalósítására, azaz a támogatás felhasználására Magyarország területén a Közép-magyarországi régión (KMR) kívül kerül sor.
Minden operatív programon belül kiemelt fejlesztési célok (ún. prioritástengelyek) alá vannak besorolva az egyes pályázati lehetőségek.
A GINOP-on belül a vállalkozások számára elsősorban a
- GINOP 1. Kis- és középvállalkozások versenyképességének javítása
- GINOP 2. Kutatás, technológiai fejlesztés és innováció
- GINOP 5. Foglalkoztatás
prioritásai alatt meghirdetett pályázatok lehettek érdekesek. Ezeket a pályázati azonosító kód első számjegyéről lehetett könnyedén felismerni (pl. egy GINOP 1.X.X kóddal ellátott pályázat a GINOP első prioritása alá tartozik).
Természetesen minden pályázat más és más lehetőségeket kínál, de a tapasztalatok alapján elmondható, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások által elnyerhető támogatás összege céltól függően széles skálán mozgott, lehetett egy-két, de akár több százmillió forint is. A támogatás projekt összköltségéhez viszonyított mértéke ritkán ment 50% fölé, a 100%-ot kivételes esetekben, legfeljebb a foglalkoztatással kapcsolatos projekteknél érte el.
A támogatott beruházás vonatkozhatott technológiai korszerűsítésre, eszköz- és kapcsolódó licenc-, know-how-beszerzésre, infrastrukturális és ingatlanberuházásra, információs és kommunikációs technológiák (IKT) fejlesztésére. De volt támogatás akár új vállalkozás indítására, innovációs tevékenységre, piacra jutáshoz, vállalati HR-fejlesztésre vagy éppen tanácsadás igénybevételére is.
Általában a támogatásért cserében – a projekt megvalósításán túl – kötelező vállalásokat is kellett tenni, melyek többnyire a foglalkoztatással, esetleg a vállalkozás által elért árbevétellel, eredménnyel voltak kapcsolatosak.
A GINOP és a következő időszakra vonatkozó GINOP Plusz nyitott pályázatairól a legcélszerűbb a www.palyazat.gov.hu oldalon kezdeni a tájékozódást: itt a Pályázatok menüpontra kattintva – különböző szűrőfeltételek beállításával vagy éppen anélkül – érhetők el az aktuálisan nyitva álló pályázati lehetőségek.
Utoljára szerkesztve: 2021. szeptember 8.