Operatív program
Az operatív programok (OP) valamely fejlesztési időszak állami forrásainak felhasználását megtervező dokumentumai. A pályázni kívánó vállalkozások (vagy pályázatíróik) számára hasznos az OP-k és különösen a kapcsolódó éves fejlesztési keretek „felületes” ismerete, hiszen ezáltal akár előre is képet kaphatnak arról, hogy milyen területeken milyen pályázati lehetőségekre számíthatnak.
Legfontosabb kapcsolódó témák
Vissza nem térítendő támogatás Uniós támogatás Közép-magyarországi régió / KMRMagyarország uniós csatlakozásával megnyílt a lehetőség, hogy ránk is vonatkozzanak az EU belső fejlesztést célzó politikái és részesedjünk a hozzájuk rendelt alapok forrásaiból. Ezek a gyakorlatban többnyire különféle, vissza nem térítendő vagy visszatérítendő illetve újabban ún. átforduló vagy feltételes vissza nem térítendő támogatásra vonatkozó pályázati lehetőségek formájában jutnak el a vállalkozásokhoz a hétköznapokban.
Az egyes hétéves fejlesztési időszakokra vonatkozóan Magyarország az EU Bizottság által jóváhagyott ún. Partnerségi Megállapodásban azonosítja maga számára a legfontosabb kihívásokat, és tűzi ki a fő fejlesztési prioritásokat az uniós stratégiai célkitűzések figyelembevételével.
A Partnerségi Megállapodásban kijelölt fejlesztési irányok megvalósításához kapcsolódó részleteit az ún. operatív programok rögzítik. Az operatív programokhoz kapcsolódó dokumentumok bárki számára elérhetők ezen a hivatalos oldalon, amely a pályázati világban való eligazodás legfontosabb hazai portálja. Ugyanakkor az operatív programokban történő elmélyülés nem kiemelten élvezetes, és a pályázni kívánó vállalkozások számára nem is különösebben hasznos tevékenység.
Mégis legalább elnevezés szintjén érdemes ismerni az aktuális időszak operatív programjait, legfőképpen azért, mert ezek alá rendeződnek a tényleges pályázati felhívások. Ha ismerjük, hogy az egyes operatív programok alapvetően milyen prioritások mentén milyen célkitűzéseket, illetve tevékenységeket támogatnak, sokkal könnyebben eligazodunk a – szerencsésebb időszakokban tömegesen – nyitva álló pályázatok között.
Minden operatív program rövidített betűjele visszaköszön az alá tartozó pályázati felhívások kódszámában. Például a jelenlegi 2021–2027-es ciklus gazdaságfejlesztés szempontjából kiemelten fontos operatív programja, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz pályázatait első ránézésre megismerjük a kódszámukban szereplő GINOP_Plusz betűszó segítségével.
Azt, hogy milyen célokra, milyen feltételekkel, mennyi pályázati forrás kerül meghirdetésre, komoly tervezési folyamat előzi meg. Az EU a fejlesztési forrásokat 7 éves periódusokra szóló tervezési ciklusok szerint bocsátja rendelkezésre. Ennek keretében az EU Bizottság az uniós költségvetés 80%-ával ún. partnerségben gazdálkodik a tagállami és a regionális hatóságokkal. Azaz a tagállamok tervezik meg és költik el a rájuk jutó forrásokat az erre irányuló terveik EU általi elfogadását követően. Ezek a források az Európai Strukturális és Beruházási Alapok öt nagy pénzalapján keresztül jutnak el a tagállamokhoz.
Ezek az alapok azonban nem pályázhatók közvetlenül, nem tesznek közzé pályázati felhívásokat, nincsenek projektértékelő testületeik, az alapokkal a hétköznapok során közvetlenül nem találkoznak a pályázni kívánó szervezetek (pl. vállalkozások, önkormányzatok). Az alapokból a források a tagállamok kijelölt központi pénzügyi hatóságaihoz kerülnek, a rendelkezésre bocsátott uniós pénzeszközök és az ezekhez előírt hazai társfinanszírozás terhére a hazai hatóságok írják ki a különböző pályázatokat.
Azok számára, akik egy kicsit a jövőbe is szeretnének látni és nemcsak a jelenleg nyitva álló, hanem a tervezett pályázati lehetőségeket is szeretnék megismerni, az ún. éves fejlesztési keretek (ÉFK) olvasgatása javasolt. Az ÉFK-k szintén elérhetők az állami pályázati oldalon.
Utoljára szerkesztve: 2021. szeptember 7.