Munkabér közterhei
Egy jó vállalkozó tisztában van azzal, hogy a vállalkozása legfontosabb értékét kollégái jelentik. Nem árt hát tisztában lennünk azzal, pontosan mennyibe is kerül cégünknek egy alkalmazott.
Bár cége, tevékenysége, piaca válogatja, de általánosan elmondható, hogy a munkavállalók bére és a bér után fizetendő járulékok egy cég összes költsége között igen jelentős részt tesznek ki.
A jelenlegi adózási szabályok szerint egy alkalmazott munkaviszonyból származó bérjövedelméhez kapcsolódóan kétféle járulékot kell fizetni: munkavállalói és munkáltatói járulékot.
Az első részt tehát a munkavállalói járulékok teszik ki, melyeket a bruttó bérből kell levonni, ezek:
- a személyi jövedelemadó (évi 15%);
- valamint további 18,5%, amit biztosítottat terhelő tb-járuléknak neveznek.
A munkavállalói járulékokat azonban csökkenthetik az esetleges kedvezmények, így:
- friss házasok kedvezménye: havi 5000 forintos adókedvezményre jogosultak a házasulók legfeljebb 24 hónapon keresztül, ha valamelyik közülük először köt házasságot;
- személyi kedvezmény: havi 8370 forintos adókedvezményre jogosult a meghatározott betegséggel, fogyatékossággal rendelkező magánszemély az erről szóló igazolás alapján;
- családi kedvezmény: az eltartottak létszámától függően, kedvezményezett eltartottként és jogosultsági hónaponként egy eltartott esetén 66 670 Ft, két eltartott esetén 133 330 Ft, három vagy annál több eltartott esetén 220 000 Ft adóalap-csökkentő tétel. Lehetőség van a családi adókedvezmény járulékok terhére történő érvényesítésére is: ezzel lehetővé válik, hogy az igénybe nem vett családi kedvezmény szja-tartalmának megfelelő összeget le lehessen vonni a 18,5%-os tb-járulékból;
- a négy vagy több gyermeket nevelő anyák esetében a munkaviszonyból vagy más hasonló, nem önálló tevékenységből származó jövedelem után a jövőben nem kell személyi jövedelemadót fizetni (járulékokat azonban továbbra is igen).
A második részt a munkáltatói járulékok jelentik, amelyek a bruttó bérre vetítetten összesen 17%-ra rúgnak (részletezve: 15,5% szociális hozzájárulási adó, 1,5% szakképzési járulék).
Összegezve: egy vállalkozás teljes költsége az általa a munkavállalónak fizetett bruttó bér 117%-a. A nettó bérhez már nehezebb viszonyítani, hiszen a kedvezmények igénybevételével a nettó bér/munkavállalói járulék arány változhat. Amennyiben a munkavállaló nem vehet igénybe egyetlen kedvezményt sem, akkor a cég teljes költsége megközelítőleg a nettó bér 176%-ára rúg.
Csökkentheti ugyanakkor a munkáltató összköltségét, ha olyan munkavállalót alkalmaz, akinek felvétele valamilyen állami járulékkedvezménnyel jár.
Utoljára szerkesztve: 2021. augusztus 6.