CMS / Content Management System / Tartalomkezelő rendszer
A CMS egy olyan háttér IT-megoldás, melynek funkciója, hogy a felhasználók által elérhető webes felületre a szerkesztők által létrehozott és belső rendszerekben kezelt digitális tartalmat biztonságosan és helyesen kijuttassa.
Legfontosabb kapcsolódó témák
Szerver / Server / Host / Kiszolgáló Adatbázis Geoblocking tilalma / Területi alapú tartalomkorlátozás tilalmaA CMS rendszerek használatának előnye, hogy bonyolultabb, komplexebb, dinamikus tartalmakat felvonultató weboldalak, teljes domainek is kezelhetők, könnyen frissíthetők maradnak, és a háttérben egymástól függetlenül, párhuzamosan több szerkesztő is dolgozhat, anélkül hogy a weboldal működését akadályoznák.
Ezenfelül a CMS rendszerek alapvetően codeless platformok, vagyis a szerkesztőknek nincs semmilyen programozói tudásra szükségük, mégis képesek a weboldalak tartalmát megváltoztatni, szerkeszteni. (Normál esetben a weboldalak HTML, JavaScript és CSS kódok sokaságából állnak, amennyiben valaki CMS nélkül áll neki weboldalt fejleszteni, akkor minden esetben az említett technológiák mély ismeretére lenne szüksége minden közreműködőnek.)
Manapság a vállalati tartalomkezelő rendszerek a szerkesztés képességén túl a munkafolyamatok kezelésére, tartalomszervezésre, jelentéskészítésre és analitikára, többnyelvű felületek kezelésére, illetve a weboldalak üzembiztonságának növelésére is alkalmasak. A nagyvállalati CMS szoftverek képesek több ezer aloldal párhuzamos kezelésére, előre időzíthetők változások, illetve hiba esetén vissza is hívhatók a változtatások.
A piacon több ingyenes, nyílt forráskódú CMS is elérhető, a legismertebbek ezek közül a WordPress (ezen fut a világ weboldalainak 40 százaléka), a Joomla vagy a Drupal. Előnyük, hogy viszonylag gyorsan és könnyen lehet weboldalakat, blogokat indítani velük, számtalan kiegészítő (plugin) és séma elérhető hozzájuk, és elterjedtségük okán könnyű a fejlesztéshez, telepítéséhez és üzemeltetéséhez szakembereket találni. Ugyanez a kockázat is, hiszen a hackertámadások célkeresztjében is az elterjedtebb rendszerek állnak többnyire.
Természetesen vannak zárt forráskódú, jellemzően nagyvállalati környezetbe szánt megoldások is. Az ilyen rendszereknek többnyire két része van, az egyik az interfész, ahol a szerkesztők képesek létrehozni, módosítani vagy törölni tartalmakat, a másik pedig az a szállító megoldás, mely a tartalmakat a kívánt felületen programozottan elhelyezi.
Utoljára szerkesztve: 2022. július 7.