Szoftver / Program / Software

Szoftvernek nevezünk minden olyan utasításláncolatot (programot), amelyet egy elektronikus adatfeldolgozó eszköz (pl. számítógép, telefon stb.) végrehajt, függetlenül attól, hogy az adott utasítássorozat az adott eszköz memóriájában van vagy kívülről (a felhőből) hívja be.

Legfontosabb kapcsolódó témák

Szellemi tulajdon Szerzői jog Podcast

A szoftver a számítógép agya. Valójában egy utasítássorozatról beszélünk, amely valamilyen feladat végrehajtását célozza. A szoftver a hardveren fut, a kettő együtt alkot egy adatfeldolgozó eszközt, azaz számítógépet, ami megjelenési formájában ma már nagyon sok minden lehet az asztali géptől kezdve a telefonon át az autónkba épített elektronikáig. 

A szoftvereket régen az egyes számítógépek memóriája tartalmazta, de amióta megjelentek a független tárhelyszolgáltatók, és az internet lehetővé tette az ezekhez való szabad hozzáférést, azóta a szoftvernek fizikailag nem kell a gépen lennie ahhoz, hogy ellássa a feladatát, hanem futhat a tárhelyen, azaz a felhőben is. Ilyenkor nem kell letöltenünk a szoftvert a gépünkre, nem foglalja a tárhelyet, és nem is kell kifizetnünk a teljes árát, csak használatarányosan fizetünk érte addig, amíg ténylegesen dolgozunk vele. Ez a Softver as a Service.

A szoftver fontos tulajdonsága, hogy reprodukálható, azaz tulajdonképpen akármennyi létezhet belőle egy időben, és sok eszközön futhat egyszerre ugyanaz a szoftver, ez nagyban megkönnyíti az eszközök és az emberek közötti kommunikációt. 

A szoftverek között a funkciójukat tekintve megkülönböztetünk alapszoftvert, rendszerszoftvert és alkalmazói szoftvereket. Az alapszoftver (így pl. az operációs rendszer) a gép alapvető funkcióit üzemelteti, a rendszerszoftverek gondoskodnak a felhasználó alapvető kiszolgálásáról, valamint a gép és a perifériák (nyomtató, internet stb.) összekapcsolásáról, az alkalmazói szoftverek, avagy alkalmazások pedig a felhasználók egyedi céljainak megvalósítását (pl. online bankolás) támogatják. 

A szoftver alkalmazását tekintve megkülönböztetünk dobozos és egyedi szoftvereket. A dobozos szoftverek azok, amiket bárki „levehet a polcról”, azaz telepíthet a gépére, mindenkinél egyformán működik. Az egyedi fejlesztésű szoftverek lehetnek teljesen egyediek vagy épülhetnek egy nagyobb rendszerre, amit minden egyes megrendelő esetében testre szabnak, más néven implementálnak.   

A szoftver mint számítógépi programalkotás is a szerzői jog védelme alatt áll. Abból, hogy a szoftver szerzői jogi védelem (és nem más védelmi forma) alá tartozik, sok minden következik. Ami ezek közül a legfontosabb talán, hogy a szoftvert is csak akkor illeti meg jogi védelem, ha egyéni, eredeti alkotás.

Ha a szoftverhez nem kapcsolódik más műszaki megoldás, hardver, akkor szoftverre másfajta szellemi alkotásokra vonatkozó védelmet (például szabadalmat) nem lehet igényelni.

A szoftver szerzői jogi védelméhez sem szükséges bejelentés vagy lajstromozás. Ugyanakkor a szerzőség bizonyítása itt is fontos gyakorlati kérdés: a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál vezetett önkéntes műnyilvántartás szoftverek esetében is használható.

Utoljára szerkesztve: 2023. október 24.

Kapcsolódó témák




Utoljára megtekintett fogalmak

A Start Up Guide Galaxis támogatója a Magyar Fejlesztési Bank.
Ez a SUG Galaxis 1.0 nyilvános tesztüzeme. Az oldallal kapcsolatos észrevételeidet, javaslataidat örömmel fogadjuk a hibabejelentes@startupguide.hu címen!

Oldalunk célja a tájékoztatás. Minden tartalmat a legnagyobb gondossággal állítottunk össze és rendszeresen ellenőrzünk, az itt szereplő információk azonban nem tekintendők konkrét helyzetekre vonatkozó üzleti, jogi tanácsadásnak, az információk alkalmazásából fakadó bármilyen jogi következményért a kiadó felelősséget nem vállal.
Hivatalos állásfoglalásért mindig forduljon az illetékes hivatalhoz, ha tanácsadásra van szüksége a megfelelő szakértőhöz! Ha az oldalunk aktualitását vesztett hibás információval találkozna, kérjük jelezze nekünk: hibabejelentes@startupguide.hu!