Tőkeerő / Tőkeellátottság
Egy vállalkozás stabilitását alapvetően meghatározza, hogy milyen forrásból finanszírozza tevékenységét. A tőkeerő vagy tőkeellátottság azt mutatja meg, hogy a cég vagyonának mekkora része származik saját forrásból.
Egy vállalkozás a működéséhez szükséges forrásokat többféleképpen biztosíthatja. Lehet az a tulajdonos által a vállalkozásba betett tőke vagy ki nem vett nyereség, illetve idegen forrás (hitel, kölcsön vagy például kibocsátott kötvény).
Az, hogy a cég tőkéje milyen elemekből áll össze, különböző tőkeszerkezeti mutatókkal vizsgálható. Ezek közül a leggyakrabban használt a tőkeerő vagy tőkeellátottság. Az elnevezés beszédes: a tőkeellátottsági mutató azt adja meg, hogy a cég vagyonából (az összes forrásból) mekkora a saját tőke aránya. Értéke a saját tőke és a mérlegfőösszeg hányadosával egyenlő.
Egészséges mértéke a tevékenység jellegétől, iparági jellemzőktől és a mérettől is függ. Általánosságban annyi állítható, hogy minél magasabb a mutató, annál kevésbé kockázatos a vállalkozás. A 25-30 százalék alatti érték jellemzően már kritikus szintként értékelhető.
Utoljára szerkesztve: 2022. május 29.