Működési terv
A működési terv azt mutatja be, hogy a vállalkozás hogyan és milyen erőforrások felhasználásával kívánja megvalósítani működését, azaz a termék-előállítást, a szolgáltatásnyújtást, az értékesítést.
⊕
- + A működéssel kapcsolatos kockázati tényezők azonosítására alkalmas.
⊖
- - Működési terv nélkül nem lehet adekvát pénzügyi tervet létrehozni.
Legfontosabb kapcsolódó témák
Fundraising Induló vállalkozás / Kezdő vállalkozás Validálás / ValidációA működési tervet az alaptevékenységhez kapcsolódóan szokták termelési tervnek, szolgáltatási tervnek vagy kereskedelmi/áruforgalmi tervnek is nevezni. A működési terv fontossága és részletessége az adott vállalkozási tevékenység jellegétől, a vállalkozás életciklusától is függ, illetve hogy belső vagy külső felhasználásra készül. A termék-előállítással foglalkozó vállalkozások esetében nagyobb hangsúlyt kell fektetni a kidolgozására, részletesebbnek kell lennie, mint egy szolgáltatással vagy kereskedelemmel foglalkozó vállalkozás esetében.
A működési terv több ponton is szorosan kapcsolódik az üzleti tervhez: így a vállalkozás bemutatásához, a marketingtervhez, valamint a pénzügyi tervhez és a kockázatbecsléshez is.
A termelési terv megmutatja, hogy adott termékből, tevékenységből, illetve szolgáltatásból adott időszakban (például éves szinten) milyen mennyiséget tud, illetve kíván a vállalkozás előállítani. A termelési terv feladata biztosítani az értékesítési terv teljesítését mennyiségben, minőségben, választékban és határidőre. A működési tervben ki kell térni a termékfejlesztésre, be kell mutatni, hogy mennyire korszerűek a termékek és szolgáltatások, mi garantálja a megfelelő műszaki színvonalat.
A működési tervben gondoskodni kell az erőforrások hatékony felhasználásáról, illetve gazdaságosságáról is. A működési terv készítése alkalmat ad arra, hogy átgondoljuk a vállalkozás folyamatait, értékeljük az esetleges üzemfolytonossági kockázatokat, és kigondoljuk, miként lehet csökkenteni vagy megszüntetni azokat. A tervezés során módunk van átgondolni azt is, hogy mely folyamatokat lehet leegyszerűsíteni vagy hol érdemes a vállalaton belül a folyamatok automatizációjáról gondolkodni.
A teljes termelési, szolgáltatási folyamat sokszor egy folyamatábrában is összefoglalható, ami megmutatja a befektetett eszközöket, a szükséges humán erőforrást, az alapanyagokat és az egyéb szükséges anyagokat.
Utoljára szerkesztve: 2021. július 28.