Cégjegyzék
Fontos, hogy a gazdasági forgalom szereplői hiteles forrásból tájékozódhassanak partnereikről. Ezért van szükség egy olyan nyilvántartásra, ahol a gazdasági társaságok legfontosabb adatai mindenki számára hozzáférhetők. Ez a cégjegyzék, amelyet a cégbíróságok vezetnek.
A cégbíróságok (amelyek a megyei törvényszékek részeként működnek) kezdettől fogva nyilvántartják a cégek különböző adatait. Egy gazdasági társaság ténylegesen csak akkor jön létre, amikor a cégbíróság a cégjegyzékbe bejegyzi.
A társaságok számára a törvény kötelezettségként írja elő, hogy amint adataikban változás következik be, azt szintén bejelentsék a cégbíróságnak. Ugyanígy törvény kötelezi a társaságokat arra is, hogy éves beszámolóikat a cégbírósághoz is eljuttassák.
Ezek a bejelentések és a cégbíróság ezekkel kapcsolatos döntései adják azt az adattartalmat, amelyből a cégjegyzék összeáll. A cégjegyzék nyilvános, tehát mindenki számára hozzáférhető.
Azért hasznos a cégjegyzékből tájékozódni, mert – többek közt – a következő kérdésekre is választ kaphatunk belőle:
- Valóban képviselője a cégnek az a személy, aki ezt állítja magáról? Ha igen, akkor önállóan vagy mással együtt?
- Nem áll esetleg a cég felszámolás, kényszertörlés alatt?
- Melyek a cég pontos azonosítói (adószám, cégjegyzékszám)?
- Mi a cég bankszámlaszáma?
A cégjegyzék közhiteles, tehát a benne szereplő adatokra bárki bármilyen fórum előtt mint hivatalosan elismert igazságra hivatkozhat.
A cégjegyzék tartalmához sokféle módon hozzá lehet férni: egyes cégadatok az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálatának honlapján keresztül is lekérdezhetők, de vannak piaci szolgáltatások is, amelyek a cégjegyzék adatállományára támaszkodva különbözőképpen strukturált adatszolgáltatásokat biztosítanak.
A tájékozódás legegyszerűbb formája a cégkivonat kikérése, amely az adott társaság fő adatait összegzi.
Utoljára szerkesztve: 2021. augusztus 6.